راهنما انتخاب سرویس قابلمه

راهنما انتخاب سرویس قابلمه

راهنمای خرید بهترین سرویس قابلمه

سرویس قابلمه زوپینی

 

 قابلمه های شیشه ای یا اصطلاحاً پیرکس، یکی از بهترین ظروف پخت و پز هستند، سالم ترین انتخاب برای طبخ غذا هستند.

راهنمای خرید بهترین سرویس قابلمه

خرید سرویس قابلمه از اهمیت فراوانی برخوردار است، زیرا آنچه که خیلی مهم است نوع موادی که در ساخت آنها بکار رفته و همچنین میزان ضخامت و اندازه این ظروف است، میزان رسانا بودن آنها در برابر حرارت با یکدیگر فرق می کند و بستگی به نوع مواد سازنده آنها دارد. بنابراین انتخاب این ظروف بهتر است نسبت به نوع غذا و پخت و پزی که می خواهیم در آنها انجام دهیم، صورت گیرد.

ظروفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم می توانند طعم و مزه غذا را تغییر دهند و این تغییر مزه بستگی به مقدار ماده ای دارد که از ظروف پخت و پز به داخل مواد غذایی نفود می کند.

توجه:

هر ظرفی که برای پخت و پز استفاده می کنیم مقداری از فلز خود را به داخل مواد غذایی که در آن در حال پختن می باشد وارد می کند و مخصوصا در درجه حرارتهای بالا این مقدار بیشتر می شود.

میزان نفوذ فلز از ظرف پخت و پز به داخل مواد غذایی بستگی به نوع غذا (اسیدی – قلیایی) دارد.

تمام مواد اعم از فلز و غیره در اثر حرارت اتم‌ها و مولکولهای خود را از دست می دهند، و اگر در یک محلول اسیدی و یا قلیایی قرار گیرند این واکنشها سریعتر می‌شوند.

انتخاب مناسب ترین قابلمه یکی از دغدغه های هر خانم خانه دار است

قابلمه های تفلون

هرچند قابلمه های تفلون از محبوب ترین نوع قابلمه ها هستند، ولی در مقایسه با سایر قابلمه ها انتخاب چندان مطمئنی نیستند. فلز سنگین کادمیوم که در اغلب آنها وجود دارد، با استفاده پی درپی قابلمه وارد غذا می شود و احتمال ابتلا به سرطان و بیماری های دیگر را زیاد می کند. ظروف تفلون نچسب، نسبتا سبک، با کاربرد و شست و شوی راحت و با مصرف کمتر روغن هستند. پیشنهاد ما به شما این است که از تفلون های تولیدکنندگان معتبر استفاده کنید و توجه داشته باشید در صورت آسیب تفلون، پخت غذا درون آن را متوقف کنید.

تفلون از محبوب ترین قابلمه ها هستند، ولی در مقایسه با قابلمه ها دیگر انتخاب مطمئنی نیستند

قابلمه های چدن

عمر طولانی و وزن بسیار بالایی دارند، برای پخت طولانی و یکنواخت مناسب اند و به حرارت بالا مقاوم اند.

چدن فلزی است که مدت زیادی گرم می ماند.

مطمئن شوید قابلمه ای که به نام چدن خریداری می کنید فاقد آلومینیوم باشد.

چدن، آلیاژی از آهن است و قابلمه چدن واقعی با خراش سطحش زنگ می زند. نباید این نکته را فراموش کرد که سرویس قابلمه چدن گران قیمت هستند و تنوع چندانی از نظر طرح و رنگ ندارند.

 قابلمه های چدن ، عمر طولانی و وزن بسیار بالایی دارند

قابلمه های استیل

قابلمه استیل از دیگر قابلمه ها بهداشتی تر بوده دوستدار سلامت اند.

عمر طولانی داشته، زنگ نمی زنند و واکنشی نسبت به مواد غذایی ندارند. اما حرارت را مستقیم انتقال می دهند، یعنی غذا سریع تر در آن می سوزد. مناسب پخت انواع خورش و غذاهای آبدار هستند.

برندهای معتبر را استفاده کنید که چند لایه اند. اگر غذا به ته قابلمه چسبید، با مقداری سرکه یا استیل شو آن را ترمیم کنید. این سرویس دارای قیمت مناسبی هستند.

قابلمه های استیل، عمر طولانی داشته، زنگ نمی زنند و واکنشی نسبت به مواد غذایی ندارند

قابلمه های سرامیکی

قابلمه سرامیکی جدیدترین انواع سرویس آشپزخانه است، دارای روکش نچسب و بدون ترکیبات مضر و تا حدی مقاوم به خوردگی و خراش که همان تقلون با فرمول تصحیح شده است. ولی باید مراقب بود تا تکه های آن وارد غذا نشود. دارای بدنه و کف چندین لایه هستند که لایه سرامیک یکی از لایه های بدنه قابلمه است. حرارت را به خوبی پخش و منتقل می کنند. قیمت نسبتاً بالایی دارند به همین دلیل در استفاده از آنها باید کمی دقت بیشتری کنید.

قابلمه سرامیکی جدیدترین نوع سرویس آشپزخانه است

قابلمه های گرانیتی

در بین پوشش های نچسب، روکش گرانیت از همه بادوام تر و سخت تر است.

گرانیت به دلیل جنس خود، گرما را نگه داشته و غذا در آن دیرتر از ظروف معمولی می سوزد. تمیز کردن گرانیت بسیار ساده است. به دلیل نچسب بودن مصرف روغن را کاهش می دهد. چون گرانیت ماده ای طبیعی است، طعم غذا را تغییر نمی دهد. 

 در بین پوشش های نچسب، گرانیت از همه بادوام تر و سخت تر است

قابلمه های رویی و آلومینیومی

برخلاف تصور بیشتر محصولات مشابهی که در بازار می بینید بیشتر از جنس آلومینیوم است و نه فلز روی! فلز روی برای قابلمه مناسب است ولی کمتر یافت می شود. آلومینیوم برای سلامت انسان ضرر دارند. نگهداری و پخت مواد غذایی اسیدی مانند آبلیمو، آبغوره، سرکه و شور در این ظروف، موجب خروج آلومینیوم و ورود آن به غذا می شود که بیماری و مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. قابلمه های آلومینیومی ارزان و با وزنی سبک هستند.
حرارت در این قابلمه ها به شکل یکنواخت و سریع پخش می شود. حساسیت آن به ضربه باعث می شود که سریع فرمش تغییر کند.

 فلز روی برای قابلمه مناسب است ولی کمتر یافت می شود، آلومینیوم برای سلامت انسان ضرر دارند

قابلمه های مسی

قابلمه مسی حرارت را به خوبی و یکسان پخش می کنند.

مس قرمز در معرض هوا اکسید می شود و حالت سبز رنگ می گیرد و در این صورت برای سلامت مضر است. اغلب داخل مس با فلزی دیگر پوشانده می‌شود تا مس به داخل غذا وارد نشود. مس با مواد غذایی اسیدی و شور واکنش نشان می دهد و طعم غذا را تغییر می دهد.

جالب است بدانید که این نوع قابلمه در بازار به شکل کیلویی هم فروخته می شود و کار دست هنرمندان ایرانی است، البته برندهای دیگری هم سرویس های قابلمه با این جنس عرضه کرده اند ولی قطعا کار دست چیز دیگر است!

قابلمه های مسی، حرارت را به خوبی و یکسان پخش می کنند

قابلمه های شیشه ای

ظروف پخت شیشه ای یا اصطلاحاً پیرکس، یکی از بهترین ظروف پخت و پز هستند. اگر این ظروف بی رنگ باشند سالم ترین انتخاب برای طبخ غذا هستند و به علت اینکه درون آنها کاملا دیده می شود، حس خاصی را به آشپزخانه می دهد. تا زمانی که این ظروف ضربه محکم نخورد و شوک دمایی به آن وارد نشود، مقاوم هستند. در مدل های جدید حرارت بسیار بالا را تحمل می کنند.

 

ظروف پخت شیشه ای یا اصطلاحاً پیرکس، یکی از بهترین ظروف پخت و پز هستند

قابلمه های لعابی

روکش لعابی اغلب روی ظروفی  چدن یا آهنی کشیده می شود. طول عمر روکش لعابی محدود است و بر اثر ضربه و نوسان حرارتی از بین می رود. این نوع ظروف برای گرم کردن کنسرو و قوطی ها، پخت غذاهای آبدار و یا نگهداری غذا در فریزر استفاده می شوند.

 

ظروف لعابی برای گرم کردن و پخت غذاهای آبدار و یا نگهداری غذا در فریزر استفاده می شوند

 

نظرات بازدیدکنندگان

  1. قابلمه سرامیکی

    جامع بود فقط میشه بیشتر در مورد قابلمه سرامیکی توضیح بدینhttps://allsensi.com/fa/Product/45/%D8%B8%D8%B1%D9%81-%D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D9%85%DB%8C%DA%A9%DB%8C-%D8%A2%D8%B1%D8%B3%D9%88

  2. حامد

    از توضیحات جامع شما کمال تشکر را دارم