آب مرکبات گیر مونوتک

آب مرکبات گیر مونوتک

آب مرکبات گیر مونوتک

نوشتن این متن از اونجایی شروع شد که دو تا از دوستام اومدن خونمون و من برای پذیرایی ازشون اسموتی انبه توت فرنگی (با توت فرنگی و انبه یخ زده که قبلا برای همین کار تو فریزرم گذاشته بودم) و آب پرتقال طبیعی آوردم، این کار من باعث تعجب اونا شد و باورشون نمیشد که من خودم تو این زمان کوتاه اینا رو درست کرده باشم، منم دستگاه آب مرکبات گیر و اسموتی سازم رو بهشون نشون دادم و گفتم که تو درست کردن اینا کار اصلی رو این دستگاه ها انجام دادن. از من خواستن که براشون قضیه خریدن آب مرکبات گیر و اسموتی ساز رو تعریف کنم، کل توضیحاتی که من براشون دادم رو تو این مقاله آوردم تا با شما هم به اشتراک گذاشته باشم.

داستان از این قراره که یه روز صبح وقتی چشمامو باز کردم، میخواستم از تختم بلند بشم و مثل همیشه کارهام رو شروع کنم که متوجه شدم صِدام عوض شده و با بدن درد روبرو هستم. این علایم نشون میده که دوباره سرما خوردم. من از زمانی که یادم میاد بیشتر مواقع سرماخوردگی های متعدد داشتم و همیشه به پزشک مراجعه میکردم و دائما در حال مصرف دارو های شیمیایی بودم. ولی این دفعه وقتی این علایم اومد سراغم اونم توی اوایل فصل پاییز در ذهنم جرقه زد که برم دنبالش و ببینم دلیل سرماخوردگی هام چی هست و چرا پشت سر هم اتفاق میافته، خیلی چیز ها بود که ذهنمو درگیر میکرد، تصمیم گرفتم برم پیش یک پزشک، که مطبش سر کوچمون بود، یه پزشک میانسالِ خوش رو که وقتی روی صندلی نشستم گفت چطور میتونم کمکتون کنم خانوم؟ منم از سرماخودگی های متعددم بهش گفتم و اینکه داروهای شیمیایی دیگه اثر نداره و مصرفش بی فایده هست و گفتم دلیل مراجعه این دفعه ام به شما بخاطر سوالایی که از شما دارم. ایشون هم با رویی باز گفت من درخدمتم.

اولین سوالم این بود که

آیا سرما باعث سرماخوردگی میشه؟

دکتر با این جمله شروع کرد که، این یک باور غلط هست که سرما باعث سرماخوردگی میشود. اگر با موهای خیس جلوی کولر روشن باشید، احتمال بیمار شدن بسیار پایین است و یا در هوای سرد اگر باد سرد وزید باز هم سرماخوردگی صورت نمی گیرد، دلیل سرماخوردگی ها معمولا یک ویروس عفونی، مختص دستگاه تنفسی است. سرماخوردگی بیشتر در پاییز و زمستان صورت میگیره و با توجه به حاد بودن آن، حداکثر طی مدت یک هفته تا ۱۰ روز ادامه دارد ولی سرماخوردگی در فصل تابستان و بهار هم وجود دارد که بخاطر تضعیف بدن و تغییرات آب و هوایی هست. هر ویروس فقط یکبار بدن را مورد حمله قرار می دهد و بعد از آن بدن انسان پادتن آن ویروس را تولید میکند، با این حال ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد و هر فرد در طول عمر خود به طور متوسط ۵۰ بار سرما می خورد که اگر امکان ۲۰۰ بار سرما خوردن رو داشته باشد تقریبا می‌شود گفت که بدن او تمام ویروس های سرماخوردگی رو گرفته و بدن مقاومی دارد.

یه اصطلاح جالب توی سرماخوردگی هست که همیشه از مادربزرگ ها شنیدیم که میگن هوا دزده، بچه جون مراقب باش. وقتی هوا چند ساعت گرم است و چند ساعت دیگر با باد وباران و توفان هوا سرد می شود.این هوا به هوا شدن یا دزد بودن هوا احتمال سرماخوردگی را زیاد میکند.

سوال دوم من از دکتر این بود که

بدن را چطور در برابر سرماخوردگی مقاوم کنیم؟

آقای دکتر این طور شروع به توضیح کرد که، رعایت سه مورد میتونه بدن شما رو نسبت به ویروس های سرماخوردگی مقاوم کنه. این سه مورد عبارتند از:

 • تغذیه

مواد غذایی مفید و سالم که نیازهای یک فرد به ویتامین ها و پروتئین ها رو تامین میکنه و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشه بسیار توصیه می شود.

 • خواب کافی

خواب فقط این نیست که بدن کاری انجام ندهد و چشم ها بسته باشد بلکه باید ذهن را از درگیری ها جدا کرد و به خواب کیفیت داد،.به طورمیانگین یه فرد بالغ بین 6 تا 7 ساعت خواب مفید نیاز دارد و ساعت خواب روی کیفیت خواب اثر دارد بهترین ساعت خواب بین 9 تا 11 شب و بهترین ساعت بیدار شدن بین 6 تا 8 صبح هست، که باعث تقویت سلول های ایمنی بدن شده و سلامت انسان را ارتقا می دهد.

 • بهداشت

رعایت بهداشت فردی بسیار مهم و الزامی هست که شامل شستن دست ها، مسواک زدن، دوش گرفتن و استفاده از وسایل بهداشت شخصی فرد هست صورت میگیرد.

موردی که دکتر تاکید بیشتری داشتن تغذیه بود که گفتن از همه موارد مهم تر هست که من از ایشان توضیح بیشتری خواستم و در جواب مصرف یک سری از مواد غذایی را مفیدتر و بهتر دونستند که شامل مواد غذایی زیر می باشد:

ماهی

ماهی های چربی مانند ساردین، شاه ماهی و ماهی خال خالی برای ساخت سلول هایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند خیلی مفید هست. لازم هست خوردن ماهی رو در برنامه غذایی هفتگیمون قرار بدیم.

قارچ

مصرف قارچ به تولید گلبول های سفید خون کمک می کند که نقش آن محافظت از بدن در برابر عفونت هاست و محققان مصرف روزانه اش را توصیه کرده اند.

سبزیجات

استفاده از سبزیجات به صورت روزانه توصیه شده، که مهمترینشون سیر و پیاز است که هر دو از منابع غنی مواد ضد ویروس قوی هستند.

مرکبات و میوه ها

ویتامین سی در پرتقال، توت فرنگی، آناناس و... وجود دارد. که میزان فعالیت فاگوسیت های خون (سلول‌هایی که بخشی از دستگاه ایمنی بدن را تشکیل می‌دهند) را افزایش می دهد.

تاکید دکتر روی ویتامین سی خیلی زیاد بود، برام جالب بود که ببینم چقدر بر روی سرماخوردگی اثر داره؟

سوال سومم این بود که

ویتامین سی در سرماخوردگی تاثیر داره؟

دکتر برام توضیح داد که در جستجوها یی که درمقالات، مجلات و سایت های پزشکی انجام داده ام متوجه شده ام که ویتامین سی باعث بهبود سیستم ایمنی بدن ،جلوگیری از سرماخوردگی می شود و توانایی بدن ما را برای مبارزه با ویروس ‌ها بالا می برد. ما می توانیم با مصرف روزانه ۱۰۰۰ میلی ‌گرم ویتامین سی مانع از سرماخوردگی شویم و با مصرف ۴۰۰۰ میلی ‌گرم در روز، سرماخوردگی خودمان را درمان کنیم. مصرف ویتامین سی در زمانِ سرماخوردگی می‌تواند خطر ابتلا به عوارض بیشتر مانند ذات‌الریه و عفونت ریه را کاهش دهد. بدن ما نمی تواند ویتامین سی تولید کند و حتی قادر هم نیست که این ویتامین را ذخیره کند، درنتیجه بسیار مهم است که میوه‌ و سبزیجات حاوی ویتامین سی مصرف کنیم. مزایای ویتامین سی عبارت‌اند از:

 • افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن
 • کمک به پیشگیری بیماری‌های قلبی و عروقی
 • محافظت در برابر مشکلات سلامتی ارثی
 • محافظت در برابر بیماری‌های چشم
 • جلوگیری از چروک شدن پوست

در مورد ویتامین سی اولین میوه ای که به ذهنمان خطور می‌کند پرتقال هست. اما میوه های دیگری نیز می‌توان پیدا کرد که سرشار از ویتامین سی باشد. میوه هایی مثل

 • توت فرنگی

یک پیمانه توت‌ فرنگی‌ (85 میلی گرم) که دارای ویتامین سی مورد نیاز انسان در یک روز است، به همین دلیل مصرف روزانه‌ آن برای هر فرد بالغی توصیه می شود. توت‌ فرنگی انتخاب خیلی خوبی برای صبحانه، سالاد یا اسموتی و آب‌ میوه‌ است.

 • آناناس

میوه‌ استوایی آناناس می‌تواند طعمی دلنشین به آب‌ میوه و اسموتی‌ شما ببخشد، همچنین به تقویت استخوان‌ها، تسکین آرتروز و بهبود گوارش نیز کمک می‌کند. برخی محققان مصرف آن را برای بهبود سریع تر زخم ها توصیه می کنند.

 • انبه

انبه شیرین و آبدار حاوی ۱۲۲ میلی گرم از ویتامین سی به ازای هر پیمانه است. این میوه همچنین منبع عالی از زیگزانتین است که یک آنتی اکسیدان قوی برای کمک به سلامت چشم است و میوه ای خوشمزه در اسموتی‌ها به حساب میاید.

 • پرتقال

پرتقال معروف ‌ترین و پراستفاده ‌ترین منبع ویتامین سی در تمام جهان است. آب‌ پرتقال تازه می‌تواند منبعی غنی و راحت برای جذب ویتامین سی باشد، پرتقال منبعی عالی برای اسید فولیک، پتاسیم و ویتامین‌های گروه B نیز به شمار می‌رود.

دکتر تمام این موارد را برام توضیح داد و در آخر تاکید کرد به جای خوردن خود میوه گرفتن آب میوه یا اسموتی کردن میوه ها، ویتامین سی بیشتری به بدن میرسونه. من حالا با تمام اطلاعاتم باید یکی یکی توصیه های دکتر رو انجام میدادم. تصمیم گرفتم تو راه برگشت مواد مورد نیاز آب میوه رو تهیه کنم. سر راهم به میوه فروشی رفتم و مقداری پرتقال خریدم تا حسابی به خودم برسم. وقتی رسیدم خونه در کابینت رو باز کردم و آب مرکبات گیر دستی رو در آوردم و شروع به گرفتن آبِ پرتقال ها کردم. اما دیدم هر پرتقالی که برش میزنم تا آب اون رو بگیرم، مقدار زیادی از اون به هدر میره و کل آب اون گرفته نمیشه، در ضمن بعد از چند تا دونه آب گرفتن، فشار زیادی به مچم اومده و فکر کردم اگر هر روز بخوام اینجوری آب پرتقال بگیرم هم میوه ها اسراف میشن و هم باید در ازای هر یک لیوان آب پرتقال طبیعی چند کیلو پرتقال بخرم. پس خسته از اینکار نشستم و سعی میکردم به مریضیم مسلط باشم. درگیر همین چیز ها بودم که دوستم تماس گرفت و فهمید من مریض شدم و به پزشک مراجعه کردم و دکتر دارو تجویز نکرده و گفته بهتره با روش طبیعی پیش بری تا زودتر حالت خوب بشه، چون عوارض دارو زیاده و ممکنه بدنت نسبت به اون مقاوم بشه. همینطور که گرم صحبت بودم از سختی کار با دستگاه آب مرکبات گیری دستی براش گفتم و اینکه با این حالم نمیتونم با اون کار کنم و از هدر رفتن میوه هم براش گفتم. که دوستم بهم پیشنهاد آب مرکبات گیر برقی و اسموتی ساز کرد که هم میشه راحت آب مرکبات گرفت، اسموتی های خوشمزه درست کرد و هم میشه از میوه کمتری استفاده کرد. ازش خواستم مارکی بهم معرفی کنه یا مشخصاتی بده تا بتونم یه جنس خوب پیدا کنم و بخرم. دوستم توضیحات لازم رو داد. من هم بلافاصله با گوشیم شروع به سرچ کردم و با تعداد بالایی از مدل و برند و سایت های فروش روبرو شدم، تصمیم گرفتم دونه دونه تمام گزینه ها رو بررسی کنم تا بهترین هاش رو کنار هم قرار بدم و با مقایسه کردنشون بهترین انتخاب رو از جای مناسب و با قیمت و کیفیت عالی بخرم.

متوجه شدم که اولین موردی که باید بهش خیلی توجه کرد، توان موتورهای آب مرکبات گیر هست. سه تا برندی رو که با توجه به کامنت های مردم و توضیحاتشون پیدا کرده بوم با هم مقایسه کردم. برند تفال، کنوود و مونوتک بیشترین اقبال رو بین مصرف کننده ها داشت. توان موتور مونوتک و تفال 100 وات بود و توان کنوود 50 وات بنابراین تا اینجا مونوتک و تفال بیشتر نظرم رو جلب کرده بود ولی این نمیتونست تنها دلیل برای انتخابم باشه و سراغ مابقی قابلیت ها رفتم. برای من مهم بود که دستگاه آب مرکبات گیری بخرم که هم توانایی گرفتن آب پرتقال و نارنج رو داشته باشه و هم مرکبات کوچکتری مثل لیمو ترش شیرازی، بنابراین باید حتما دو تا سری با اندازه های مختلف داشته باشه. نکته جالب این بود که هر سه تا برند این قابلیت رو داشتن. مورد بعدی که در موردشون مقایسه رو انجام دادم راحتی بعد از استفاده بود، یعنی وقتی که میخوام آب مرکبات گیر رو تمیز کنم. قابلیت شستشو در ماشین ظرف شویی برای من اهمیت زیادی داشت که خدا رو شکر هر سه برند اون رو داشتن. با تحقیقاتی که کردم متوجه شدم جنس صافی و جنس بدنه در طول مدت عمر دستگاه و کیفیت اون خیلی تاثیر داره و دیدم هر سه برند جنس تیغه استیل دارن اما فقط جنس بدنه کنوود و مونوتک استیل هست. تا اینجا تقریبا انتخابم رو انجام داده بودم که یادم افتاد دکتر در مورد پالپ میوه ها هم گفته بود که تاثیر زیادی در میزان ویتامین سی داره، پس رفتم سراغ قابلیت تنظیم میزان پالپ. جالب بود که این قابلیت فقط در برند مونوتک دیده می شد و من رو بیش از پیش برای انتخاب آب مرکبات گیر مونوتک ترغیب کرد. مقایسه های بالا رو در جدول زیر هم آوردم تا بیشتر قابل درک باشه.

جدول مقایسه آب مرکبات گیر برقی
تفالکنوودمونوتک
توان موتور100 وات50 وات100 وات
تعداد سری222
شستشو در ماشین ظرفشوییدارددارددارد
جنس صافیاستیلاستیلاستیل
جنس بدنهپلاستیکاستیلاستیل
تنظیم میزان پالپنداردندارددارد

حالا که آب مرکبات گیر مونوتک رو انتخاب کردم، باید از جایی بخرمش که هم برند اصل رو بهم بده و هم پایین ترین قیمت رو داشته باشه. مرحله آخر تحقیقاتم انتخاب مغازه یا سایت فروشگاهی بود. چند تا مغازه تو جاهای مختلف شهر بهم پیشنهاد شد که دو تا دلیل باعث انصرافم برای خرید از اونا شد. اولی اینکه هم باید هزینه رفت و آمد میدادم و تو این ترافیک شهر خودم رو به اونها میرسوندم و دومی که با یک تلفن متوجه شدم قیمت هاشون بالا بود. بنابراین رفتم سراغ سایت های فروشگاهی و سه تا سایت دیجی کالا، سیتی کالا و روماکالا رو پیدا کردم که آب مرکبات گیر مونوتک داشتند. از نظر قیمت هر سه تا شبیه هم بودن و این باعث شد برم تحقیق بیشتر کنم که کدوم یکی مرجع آب مرکبات گیر مونوتک هست. درسته وقت زیادی صرف این کار کردم ولی از حاصل تلاشم خیلی راضی بودم، چون متوجه شدم سایت روماکالا این برند رو وارد ایران کرده و 18 ماه گارانتی این محصول هم مربوط به خودشونه و در ضمن خدمات پس از فروش فوق العاده ای هم دارن، در ضمن ارسال رایگان و 7 روز گارانتی بازگشت بی چون و چرای کالا رو هم دارن. خیلی ساده رفتم تو سایت روماکالا و ثبت نام کردم و آب مرکبات گیر مونوتک رو به سبد خریدم اضافه کردم و با پرداخت آنلاین بانکی تو کمتر از 24 ساعت محصول رو در خونمون تحویل گرفتم.

وقتی حرفام تموم شد، دوستام از نوشیدن آب پرتقال طبیعی و میل کردن اسموتی انبه آناناس لذت برده بودن و رفتن سایت روماکالا رو یه چکی کردن. قرارمون این شد اونا هم از خریدشون و تجربشون از روماکالا برام بگن.

خیلی خوشحال میشم شما هم تو کامنت هاتون از تجربیات خودتون در خرید از روماکالا با خبرم کنید.

نظرات بازدیدکنندگان

 1. shahab

  سلام واقعا متن مفیدی بود من تاحالا فکرمیکردم سرماباعث سرماخوردگی میشه ولی بعدش رفتم توگوگل دیدم حرفتون درسته وتاییدش میکنن.

 2. shahab

  سلام واقعا متن مفیدی بود من تاحالا فکرمیکردم سرماباعث سرماخوردگی میشه ولی بعدش رفتم توگوگل دیدم حرفتون درسته وتاییدش میکنن.

 3. مونیکا

  خیلی نظرتون جالب بود منم این کار رو تو سرماخوردگیم انجام دادم و خیلی جواب گرفتم خیییییییلی ازتون ممنونم