مشخصات یک زودپز خوب

مشخصات یک زودپز خوب

 

زودپز چیست و در هنگام خرید زودپز به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

پختن مواد غذایی ممکن است در یک ظرف در بسته و تحت فشار به نام زودپَز انجام شود. این روش، سرعت پخت را افزایش می‌دهد و ویتامین‌های غذا نیز بهتر در آن باقی می‌مانند.

زودپزها بهترین وسیله برای پخت انواع گوشت و سبزیجات در کوتاه ترین زمان هستند. کافی است زودپز را پر از آب کرده و مواد را درون آن بریزید و بگذارید تا بپزد. پس از اتمام مرحله پخت، بخار از درون سوپاپ آن خارج شده و غذا آماده می باشد. مصرف انرژی زودپز بسیار کم بوده و می‌تواند خیلی سریع تر از گاز یا فر غذا را آماده کنید.

بدنه دیگ زودپز را از جنس فولاد ضدزنگ یا آلیاژی از آلومینیوم می‌سازند. روی درپوش این وسیله هم یک دریچه اطمینان وجود دارد. وقتی فشار بخار آب به حدی می‌رسد که ظرف نمی‌تواند آن را تحمل کند، این دریچه باز می‌شود تا بخار آب از آن خارج شود. در محل اتصال درپوش به بدنه، حلقه‌ای لاستیکی وجود دارد که از خارج شدن بخار آب جلوگیری می‌کند.

مخترع دیگ زودپز فیزیکدانی فرانسوی بود به نام دنیس پاپن که این گونه دیگ را در سال ۱۶۷۹ اختراع کرد. نخستین زودپزهای آلومینیومی در سال ۱۹۱۵ ساخته شدند و در سال ۱۹۳۷ شخصی به نام آلفرد فیشلر زودپز کوچکی را برای مصرف در آشپزخانه‌های نوین به بازار آورد.

 

مزایا و معایب زودپز

به طور کلی زودپز های جدید نسبت به دستگاه های قدیمی از ایمنی بیشتری برخوردار شده اند و خطر استفاده از آن کاهش پیدا کرده و همچنین نقاط قوت این دستگاه تقویت و نقاط ضعف آن برطرف شده و مزایای استفاده از زودپز افزایش پیدا کرده است. با این حال لازم است تا برخی از مزایا و معایب زودپز به طور کامل بدانید تا به طور واضح بدانید هدفتان از خرید زودپز چیست.

صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان

 

صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان مهم ترین و بارز ترین ویژگی زودپز محسوب می شود. زیرا زمان پخت مواد غذایی با این دستگاه به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند. در میان وسایل آشپزخانه همانند اجاق گاز، مایکروویو و آون توستر، پلوپز سریع ترین راه برای طبخ غذا را ارائه می دهد به طوری که زودپز می تواند حدودا دو کیلوگرم مرغ را در 15 دقیقه آماده کند. برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند که استفاده از زودپز با کاهش کیفیت پخت همراه است اما پختگی مواد غذایی با زودپز به مراتب بهتر از روش های دیگر است.

اساس کار زودپز به این شکل است که درون دیگ یک فشار ناشی از بخار آب به وجود می آید و غذا در دمای بالاتری پخته می شود. این موضوع باعث افزایش 70 درصدی سرعت طبخ شده و کاهش مصرف انرژی را به همراه دارد. طبق بررسی و آزمایشات کارشناسان، میزان انرژی مصرفی زودپز های برقی و معمولی 40 الی 75 درصد کمتر از قابلمه و دیگ های معمولی است. زودپزهای زوپینی با پاسکال (فشار بخار) 90 کیلوبار ، ارزش غذایی را در حد بالایی حفظ میکند.

 

غذای سالم

زمانی که از زودپز برای پخت غذا استفاده می کنید، به آب کمتری در حین پخت نیاز دارید. این موضوع به حفظ مواد مغذی و مقوی غذا کمک بسزایی می کند. همچنین این دستگاه کاملا ایزوله بوده و اجازه نمی دهد غذا با هوای بیرون هیچ تماسی داشته باشد به همین دلیل مواد غذایی اکسید نمی شود و غذای سالم در اختیارتان قرار می دهد. همانطور که می دانید دمای بالا ؛ ویروس و میکروب ها را از بین می برد. یکی از مزیت های زودپز این است که می تواند دمای بالایی را فراهم کند و تمام آلودگی های مواد غذایی را از بین ببرد.

حفظ طعم غذا

یکی دیگر از مزایا زودپز حفظ طعم غذا به شمار می آید. فضای داخل دیگ زودپز به صورتی است که هیچگونه هوایی جریان نداشته و رطوبت غذا در حین تبخیر از بین نمی رود ؛ این موضوع باعث حفظ طعم غذا شده و از خشک شدن مواد غذایی جلوگیری می کند. به عنوان مثال هنگام پخت گوشت ، بافت گوشت کاملا حفظ میشود.

 


زودپزها چه ‌طور کار می‏ کنند؟

در دیگ‏ های زودپز، مواد غذایی در یک ظرف در بسته و تحت فشار پخته می ‏شوند. با این روش، سرعت پخت افزایش پیدا می‌ کند و غذا در زمان کوتاه‏ تری آماده می‌ شود. هر مایعی در یک دمای خاص به جوش می ‌آید و این دما که به دمای جوش معروف است، برای آب 100 درجه سانتی‌ گراد است. نقطه جوش مایعات با بالارفتن فشار افزایش می‏ یابد و با پایین آمدن فشار کاهش پیدا می‌ کند، در واقع اساس کار دیگ‏ های زودپز هم همین است. وقتی غذا را همراه مقداری آب در داخل ظرف می ‌ریزیم و به آن حرارت می ‌دهیم، آب شروع به جوشیدن و بخار شدن می‌ کند. به تدریج بخار آب در داخل ظرف بیشتر می‌ شود و موجب بالا رفتن فشار داخل ظرف می‌ شود، در نتیجه، نقطه جوش آب با افزایش فشار، بالا می ‌رود و به 130 درجه سانتی ‌گراد می ‌رسد. قرار گرفتن مواد غذایی در دمای بالا سرعت طبخ را بالا برده و موجب می ‏شود تا غذا در زمان کوتاه ‏تری بپزد.

زودپز و توصیه های ایمنی
دیگ‏ های زودپز با فشار بخار آب کار می ‏کنند و در صورتی كه بخار نتواند از ظرف خارج شود، زودپز تبدیل به یك بمب شده و منفجر می‏ شود. برای پیشگیری از چنین حوادثی در خانه بهتر است نکات ایمنی را فراموش نکنید. برای انتخاب زودپز ایمن و مناسب و آشنایی با طریقه صحیح استفاده از این وسیله، به این نکات توجه کنید:

1)      هنگام خرید دیگ زودپز، زودپزهای استاندارد را انتخاب کنید.
در میان زودپزهای استاندارد انواعی که مجهز به سیستم‏ های ایمنی بیشتر و امکان برنامه ‏ریزی پخت هستند گزینه‏ های بهتری هستند. محصولاتی که به وسیله شرکت ‏های معتبر ساخته شده و دارای نشان استاندارد هستند هنگام ساخت، دستورالعمل‏ های ایمنی را رعایت کرده و آزمایش‏ های ایمنی را انجام داده‏اند.

2)      هنگام خرید از فروشنده بخواهید تا طرز استفاده صحیح از محصول را به طور کامل به شما آموزش دهد.توضیحات او را به دقت گوش دهید و هر سوالی برای‏ تان پیش آمد بپرسید

 

3)      قبل از استفاده، دستورالعمل و دفترچه راهنمای محصول را به دقت بخوانید.هر وسیله ‏ای دستورالعمل استفاده مخصوص به خودش را دارد. مثلا در دفترچه راهنمای برخی زودپزها نوشته شده است یک‌ سوم ظرف را آب کنید و در برخی دیگر این مقدار تا نیم یا دوسوم حجم ظرف متغیر است.

 

4)     زودپزهای زوپینی مجهز به سیستم آسان باز شو می باشد. با وجود این سیستم درب زودپز به آسانی و تنها با یک انگشت باز میشود.

 

5)      زود پزهای مجهز به قفل ایمنی را انتخاب کنید.
در برخی از زودپزهای قدیمی این امکان وجود داشت که بعد از بالا رفتن فشار بخار داخل ظرف، در زودپز به طور ناگهانی باز شود و ایجاد حادثه کند. با در نظر گرفتن نکات ایمنی، زودپزهای جدید طوری طراحی شده‏ اند که مجهز به قفل داخلی هستند و تا زمانی که بخار آب، داخل ظرف وجود دارد امکان باز شدن در، وجود ندارد. زودپز دوقلوی زوپینی مجهز به قفل ایمنی بوده که باعث ایجاد امنیت بالا و اطمینان خاطر برای شما مصرف کننده عزیز میباشد.

6)      زود پزها در طرح‏ ها و اندازه‏ های مختلف در بازار وجود دارد. اما بهتر است زودپزی را انتخاب کنید که دارای دو دسته هستند چون حمل و نقل و جا به جا کردن زودپز بهتر انجام می‏ شود.

7)     پس از اتمام پخت و خاموش کردن شعله گاز ، سوپاپ اطمینان را برای خروج بخار آزاد کنید.درب زودپز را قبل از توقف کامل و پایین آمدن سوپاپ اطمینان باز نكنید. البته سیستم ایمنی زودپزهای زوپینی طوری طراحی شده است که فقط پس از خروج بخار میتوانید درب آن را باز کنید ، که این باعث میشود که احتمال سوختگی به حداقل برسد.

8)      بدنه دیگ‏ های زودپز زوپینی تماما از جنس فولاد ضدزنگ از جنس استیل 10/18 با کیفیت 304 است. این استیل به دلیل مقاومت بالا، توزیع حرارت و سیاه نشدن بهترین گزینه برای استفاده در زودپز می باشد.

9)      در محل اتصال درپوش به بدنه زودپز، حلقه‌ ای لاستیکی وجود دارد که از خارج شدن بخار آب جلوگیری می‌ کند.مطمئن شوید که حلقه لاستیكی دیگ سالم است و در جای خود محكم شده است. فاسد بودن، پاره بودن و درست قرار نگرفتن حلقه لاستیکی ممکن است موجب خروج بخار و سر رفتن غذا و خاموش شدن شعله گاز شود.

10)روی درپوش زودپز یک سوپاپ اطمینان وجود دارد.
وقتی فشار بخار آب به حدی می ‌رسد که ظرف نمی ‌تواند آن را تحمل کند، این سوپاپ به طور اتوماتیک باز می ‌شود تا بخار اضافی از آن خارج شود. قبل از بستن در زودپز سوپاپ یا دریچه اطمینان و روزنه خروج بخار را بررسی کنید و از باز بودن آن مطمئن شوید.

11)پس از هر بار استفاده از زودپز دریچه اطمینان و حلقه لاستیکی را به دقت بشویید. و در صورت لزوم و وجود پارگی و خرابی، حلقه لاستیکی را تعویض کنید. برای تهیه این قطعه با نمایندگی زوپینی تماس بگیرید.

12)زودپزهای مجهز به شیر خروج بخار اضطراری را انتخاب کنید.
در این زودپزها موارد ایمنی در حد بالایی در نظر گرفته شده و در صورت زیاد شدن فشار بخار، درب زودپز باز نمی‏ شود و محتویات ظرف در آشپزخانه پخش نمی ‏گردد.برای پیشگیری از این اتفاق یک شیر خروج فشار اضطراری در نظر گرفته شده است که در صورت بالا رفتن بیش از حد فشار، فعال می‏ شود. در این زودپزها، نشانه اولیه بالا رفتن بیش از حد فشار، صدایی شبیه سوت است که فرد را از خطر مطلع می ‏کند. در صورت عدم توجه افراد و ادامه این روند شیر خروج فشار اضطراری فعال می‏ شود.

اگر درب زودپز نیاز به تعمیر داشت سریعا با خدمات پس از فروش روماکالا تماس بگیرید و تا رفع عیب کامل ، از زودپز استفاده نكنید.

 

 13)  جنس لایه ته زودپز:

اگر زودپز از جنس استیل 10/18 با کیفیت 304 ضد زنگ خریداری می کنید، به دنبال مدلی باشید که دارای لایه زیرین ایندانکشن باشد. (قابل استفاده بر روی اجاق های القایی و اجاق های الکتریکی و اجاق گاز های معمولی باشد).این لایه ها از پخت غیریکنواخت و سوختگی غذا جلوگیری می کنند و موجب پخش یکنواخت گرما برروی سطح زیرین زودپز می شوند.

 

 

زودپز چند لیتری خوبه؟

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که زودپز چند لیتری خوبه؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید. اگر تعداد افراد خانوادتان تا سه نفر است به شما پیشنهاد می دهیم که زودپز های 4 لیتری و یا با حجم کمتری تهیه کنید. همچنین زودپز های 5 الی 6 لیتری برای خانواده هایی مناسب است که 3 الی 6 نفره هستند. اگر مهمانی هایی زیادی برگزار می کنید و یا تعداد خانوادتان بیشتر از 6 نفر است، به شما پیشنهاد می کنیم زودپز های 7.5 الی 10 لیتری خریداری کنید. به همین ترتیب اگر ظرفیت زودپز بیشتر از 10 لیتر باشد، برای پخت غذا در جشن ها و مهمانی های بزرگ کاملا گزینه مناسبی است.شما با تهیه زودپز دوقلوی زوپینی علاوه بر استفاده از یک زودپز با کیفیت بالا و استاندارد و برطرف کردن نیاز خانواده در صورت لزوم میتوانید از مهمانان عزیزتان نیز به نحو احسنت پذیرایی کنید.

نظرات بازدیدکنندگان